• 05/21/2019
  • 09:00 AM
League Online News
Image

ILOILO CITY REMAINS ON TOP OF BATANG PINOY MEDAL TABLE



ILOILO CITY — Iloilo City has amassed 119 medals (46 golds, 38 silvers and 35 bronzes) to remain on top of the medal board after four days of competition in the Philippine Youth Games-Batang Pinoy Visayas qualifying leg here.

The Ilonggos have collected seven golds from arnis, five golds from taekwondo and one from lawn tennis in the tournament, organized by the Philippine Sports Commission (PSC) for children 15 years and below.

Ram Cyril Deloso (cadet boys individual one weapon); Tristan Michael Guarte (junior boys individual one weapon); Kyle Angelo Tiron, Jeremy Tanedo and Carl Wayne Reyes (cadet boys team open weapon) and Clemence Mariw Alag (cadet girls individual 2-weapon) triumphed in the traditional event while Kyle Angelo Tiron (cadet boys individual one weapon); Carl Wayne Reyes, Jeremy Joseph Tanedo and Tiron (cadet boys team open weapon) and Jaevan Susal (junior boys individual 2-weapon) dominated the non-traditional event in the arnis competition at the Iloilo Science and Technological University.

The gold winners in the taekwondo competition played at the Robinsons Pavia Mall were finweight Angel Grace Cerbas, bantamweight Feri Carmel Perez and middleweight Sheriemei Anne Hojilla in the kyorugi event, and Elizabeth Marie Borres and Kean Ryth Bornazal (pair cadet) and Seth Ryan Templaza, Airon Melvin Aguana at Aryan Nicole Nonis (team cadet) in poomsae event.

Iloilo City likewise ruled the girls team tennis event, beating La Carlota City in Negros Occidental, 2-1, in the championship round held at the La Paz Plaza court.

Cebu City is second overall with 32 golds, 42 silvers and 44 bronze medals followed by Cebu Province (32-20-33), Negros Occidental (29-16-16), Bacolod City (17-22, 26), Dumaguete City (17-20-9), Lapu-Lapu City (15-11-15), Ormoc City (12-15-14), Manduae City (11-13-20) and Antique (11-5-15).

Bacolod City’s gold medalists in taekwondo were featherweight Arielle Aimee Beronio (kyorugi girls cadet), finweight Allen Casana (kyorugi junior men) and Jamiehannah Agaloos, Lexine Gabrielle Lapu-os and Maria Charlize Philippe Subardiaga (poomsae team junior).

Taekwondo jins Mary Rose Opuran (kyorugi girls cadet) and Rebekah Gabrielle Ponte and Xander Palacpac (poomsae pair junior) gave Cebu City two golds.

The other gold medalists in the kyorugi event were finweight Mery Krizel Parandas (Cebu Province), lightweight Yanna Eireen Pe (Antique), light middleweight Anna Karylle Juntado (Mandaue City), light heavyweight Jean Divine Margarette Pretal (Aklan) and heavyweight Sally Mae Aguirre (Tacloban City) in the girls cadet category while flyweight Romel Dela Cruz Jr. (Bago City) and bantamweight Addie Andrie Arquilita (Tacloban City) also won in the junior men category.

Lapu-Lapu City got 12 of its 15 gold medals from arnis. The medalists were Johniel Barral, Alexah Ondoy and Avegail Alpanta (cadet girls team open weapon); Paulino Ortiz Jr., Saturnino Gestopa Jr. and Jeruel Baguio (junior boys team open weapon); Bryze Danielle Manaytay (junior girls individual 2- weapon); and Jeanalyn Ycoy, Karol Pauline Satera and Rizzy Shane Caballero (junior girls team open weapon) in the traditional event.

The winners in the non-traditional event were Kate Iccy Solis (cadet boys individual 2- weapon); Johniel Barral (cadet boys individual 2- weapon); Alexah Ondoy, Avegail Alpanta and Barral (cadet girls team open weapon); Gestopa Saturnino (junior boys individual one weapon); Paulino Ortiz, Jeruel Baguio and Gestopa (junior boys team open weapon); Bryze Danielle Manaytay (junior girls individual one weapon); Karol Pauline Satera (junior girls individual 2-weapon); and Kim Buenviaje, Jannalyn Ycoy and Manaytay (junior girls team open weapon).

Meanwhile, Fernando Lacana Jr. and Darwin Sevillano of Bobon, Northern Samar beat their respective opponents in the finals of the boxing competition on Thursday night at the Dungon A Jaro Covered Court.

Lacana knocked out Bienjemar Codoy of Cebu City with 10 seconds left in the second round to win junior boys light flyweight (48kg) gold while Servillano scored a 5-0 victory over Dante Montales of La Carlota, Negros Occidental in the junior boys pin weight (44-46kg) division.

In other results, Sean Oniel Abello of Cebu Province beat Justine Valero of Bago City, 5-0, in the boys light mosquito weight (34-36kg) division; Vanesa Belarte of Bago City demolished Catherine Joy Bayabay of Bobon, 5-0, in the girls pinweight (44-46kg) division; JM Andreales of Cebu Province downed Ruben Borcelo of Bobon, RSC-2, in the junior boys flyweight (50kg) division; Arielle Garth Llamas of Cebu City prevailed over Kim Tomi-as of Bogo City, 5-0, in the boys light bantamweight (52kg) division and Geovane Rosalina of Murcia, Negros Occidental defeated Val Baldestoy of Bobon, RSC-2, in the boys bantamweight (54kg) division. (PNA)

 

Get the latest local government news daily from the most trusted sources. Be on the loop with current events happening in Luzon, Visayas, Mindanao and Metro Manila